Kerui G18 - podstawowy zestaw |
Skład zestawu w wersji podstawowej
Funkcjonalność centralki (wybrane fjuczery)
- centralka - wstępnie skonfigurowana (dodane czujki i piloty)
- bezprzewodowy czujnik PIR
- bezprzewodowy czujnik przerwania obwodu
- zewnętrzna, przewodowa syrena
- dwa piloty
- instrukcja
- dołączone baterie w czujkach i pilotach, centralka zawiera wbudowany akumulator
- elementy do mocowania czujników
- gratis w postaci jakiejś czerwonej ozdóbki ;)
Funkcjonalność centralki (wybrane fjuczery)
- bardzo proste dodawanie czujek i pilotów (maksymalnie 99)
- powiadamianie o alarmie:
- wbudowana syrena (regulowany poziom głośności z możliwością całkowitego wyłączenia)
- zewnętrzna syrena
- wysyłka sms na wybrany numer telefonu (do 6 telefonów)
- łączenie się z wybranym numerem telefonu i odtwarzanie nagranej w centralce wiadomości (do 10 sekund)
- kolorowy wyświetlacz LCD 1,7" z czytelnym menu
- powiadomienia głosowe przy obsłudze urządzenia (całkiem wyraźne i pomocne) z możliwością regulacji głośności i wyłączenia
- sterowanie zdalne centralką:
- pilotem (uzbrojenie/rozbrojenie alarmu)
- dowolnym telefonem, dzwoniąc lub wysyłając smsa o ściśle określonej treści na numer centralki. Wymaga znajomości hasła ustawianego w centralce. Treść określa konkretny parametr centralki i jego ustawienie, np uzbrojenie alarmu.
- aplikacją G18 do zarządzania na Androida/IOS. W sumie jest to nakładka (interfejs graficzny) która w tle wysyła smsy do centralki i w ten sposób nią steruje
- możliwość dzwonienia z centralki na dowolny numer telefonu
- ustawianie wspólnego hasła (domyślnie 1234) do:
- sterowania sms'ami
- blokowania klawiatury centralki
- wbudowany akumulator podtrzymujący zasilanie przy braku zasilania sieciowego (czas czuwania wynosi 8 godzin)
- bezprzewodowa komunikacja z czujkami, zasięg centralki wynosi 100m w otwartym terenie
- alarmowanie o zdjęciu centralki z mocowania (haczyków) (anti-tamper)
- 99 stref alarmowych (z ośmioma możliwymi typami stref) do których można przypisać czujki
- resetowanie zupełne i częściowe ustawień. Przy częściowym nie są kasowane dodane czujki i piloty z pamięci centralki.
- przegląd zdarzeń/alarmów
Braki/problemy
- instrukcja:
- brak opisu aplikacji obsługującej urządzenie (znalazłem go w instrukcji pobranej z netu)
- dość lakoniczna, opisane jest menu i co/jak należy wprowadzać, niekonieczne zaś funkcjonalność. Na przykład jest coś takiego numery pomocy i ani słowa wyjaśnienia o ich przeznaczeniu. Nie jest też jasne, czy jeśli podałem numer telefon do dzwonienia i numer do sms-ów, to jaką drogą dotrze do mnie ostrzeżenie w przypadku zadziałania alarmu
- brak powiadamiania o "słabych" bateriach w czujkach. W przypadku czujki PIR jedyne co dostajemy, to sygnalizowanie LED'em wbudowanym w czujkę. Wg. producenta baterie powinny starczać na okres około 8 miesięcy
Nawiasem mówiąc, zaglądałem do instrukcji alarmu pewnego renomowanego polskiego producenta. W tym wypadku instrukcja była zdecydowanie bardziej obszerna, bo zawierała ok 50 stron w pdfie (tu mamy 14). Z drugiej strony lektura jest naprawdę ciężka, jeśli chodzi o przekaz i niezbędną wiedzę do zmontowania/uruchomienia i obsługi takiego zestawu. W przypadku G18 można powiedzieć, że jest to produkt o strawniejszy, łatwiejszy i szybszy do uruchomienia przez przeciętnego Kowalskiego. O ile oczywiście z grubsza zna angielski ;)
Uruchomienie
Do uruchomienia potrzebna będzie karta SIM (nie zablokowana kodem PIN). Nie sprawdzałem, ale czytałem gdzieś, że do działania centralki jest ona wymagana. Jak wspomniałem wcześniej alarm jest wstępnie skonfigurowany, tj. dodane są do pamięci centralki piloty i czujki. Pozostaje wprowadzenie numeru telefonu na który będą wysyłane SMSy w przypadku zadziałania czujek. Przyda się też zmiana domyślnego hasła i zablokowanie klawiatury panelu centralki wspomnianym hasłem. Hasło to jest też potrzebne przy dostępie do centralki poprzez telefon, gdy chcemy zmienić konfigurację alarmu lub uruchomić aplikację do zarządzania alarmem (G18). Poza tym musiałem ustawić aktualną datę i czas.
Do uruchomienia aplikacji G18 konieczne jest na wstępie dodanie konta użytkownika. Składa się na nie dowolna nazwa użytkownika (User), numer karty SIM w centralce (Host) i hasło zdefiniowane w centralce (Password). Aplikacja poza podstawami, typu uzbrojenie lub rozbrojenie alarmu, umożliwia konfigurację samego alarmu. To samo, choć zdecydowanie mniej wygodnie, można uzyskać wysyłając odpowiednie komendy SMS'ami. W gruncie rzeczy apka G18 robi to za nas. Fotki z apki są na stronie pobierania (3).
Instalacja
W zestawie są uchwyty do czujek, ale to jeszcze przede mną. Jak na wstępie wspomniałem, alarm a przynajmniej czujki, zamierzam umieścić w garażu. Po części do ochrony przed sobą samym, a konkretnie przed przypadkowym, nieświadomym otwarciem pilotem bramy garażu :) W takiej sytuacji liczę na natychmiastowe powiadomienie SMS'em lub połączeniem telefonicznym z centralki i odtworzeniem nagranej wcześniej wiadomości na centralce.
Źródła:
zamierzam kupić powyższy alarm. mógłbyś coś napisać o tym jak się sprawuje, czy są jakieś fałszywe alarmy. będę wdzięczny za odpowiedź :)
OdpowiedzUsuńZastanawiam się nad zakupem. Powiedz mi czy uzbrajając alarm np. z pilota syrena zewnetrzna daje o sobie znać poprzez jakiś krótki sygnał i czy da się to jakoś wyłączyć.
OdpowiedzUsuńCzy syrena zewnetrzna daje jakiś dźwięk przy uzbrajaniu alarmu
OdpowiedzUsuńMasz może gdzieś opis po polsku aplikacji G18
OdpowiedzUsuńTeż mam i polecam. Jedynie musiałem dorobić ocieplaną skrzynkę ze styropianem, bo przy ujemnych temperaturach się wyłączał. Ocieplenie pomogło i w tym roku jest ok!
OdpowiedzUsuńhttps://www.manualslib.com/manual/1215250/Kerui-G18.html stronka z instrukcją po angielsku jeśli w gogle chrome uruchomimy i każemy tłumaczyć to juz mamy po polsku F11 na cały ekran przeglądarka chrome to umozliwia
OdpowiedzUsuńhttps://drive.google.com/file/d/1Kk5nVfdE6C53R5aqSYakCp8yTrsuzwEn/view?usp=sharing Kierui G18 po polsku
OdpowiedzUsuńWitam. Czy w tym alarmie da radę wlaczyc antynapad i załączenie strefy home z klawiatury czy tylko z pilota?
OdpowiedzUsuń