Polecane źródła wiedzy


WIEDZA

Mikrokontrolery.blogspot.com 
Skarbnica wiedzy o mikrokontrolerach od zupełnych podstaw :)
Electricity & electronics - Robotics, learn by building 
Kurs wideo na Udemy z podstaw elektroniki prowadzony w języku angielskim przez sympatycznego, starszej daty inżyniera. Super się słucha, jest też opcja napisów. Kurs ma wielu uczestników i zbiera dobre oceny.
Tech Explorations™ Oscilloscopes for beginners 
Kurs wideo na Udemy z podstaw obsługi oscyloskopu (na przykładzie oscyloskopu Rigol oraz kompaktowego podłączanego przez USB do komputera, gdzie interfejs użytkownika jest software'owy). Pan Dr. Peter Dalmaris omawia m.in. podstawy obsługi oscyloskopu, sondy oraz przykładowe zastosowania i pomiary.

PROJEKTY

Creative Channel 
Kanał na youtube z kreatywnymi, pomysłowymi i zabawnymi pracami. Są tam modele RC rozmaitych pojazdów, jak i różne, pomysłowe urządzenia. Dla osób z zacięciem modelarskim, które lubią pomajsterkować nie tylko lutownicą ;) Wszystko ładnie przedstawione.
Majsterkowo - Elektronika 
Polska strona dla majsterkowiczów m.in. z działem Elektronika gdzie obecnie można znaleźć kilkaset mniej czy bardziej interesujących projektów, głównie z Arduino.
Instructables - technology 
Ogromna baza projektów, w której można szukać inspiracji i pomysłów na zrobienie własnego projektu. W dziale technology są różne kategorie związane z elektroniką, w tym oczywiście z Arduino z kilkunastoma tysiącami projektów na obecną chwilę.

KSIĄŻKI

Jak naprawić sprzęt elektroniczny. Poradnik dla nieelektronika. (Michael Jay Geier) 
Do książki podchodziłem sceptycznie, bo przecież teraz zepsute urządzenia/moduły wymienia się na nowe i tyle w temacie ;) Jednak i tak jest to dobra pozycja na początek, dla nieelektroników jednak miejscami za trudna. Autor z ogromnym doświadczeniem opisuje m.in. wyposażenie warsztatu, obsługę oscyloskopu i szereg kruczków i smaczków, które mogą okazać się pomocne w kontakcie z niesprawną/niedziałającą elektroniką. Samemu wprawdzie bardzo rzadko zdarza mi się coś naprawiać, ale uruchamiam tworzone układy nie tak rzadko i tu ta wiedza może się przydać.
Sztuka elektroniki (Paul Horowitz, Winfield Hill) 
Świetne kompedium wiedzy o elektronice poczynając od solidnego omówienia podstawowych elementów przez układy analogowe, cyfrowe, analogowo-cyfrowe, kończąc na mikrokontrolerach. W moim wydaniu 10tym jest już to leciwa wiedza o mikrokontrolerze Motorola 68008, nie mniej jednak jakieś podstawy można załapać. Obecnie w wydaniu 12-tym są nawet opisy "nowoczesnych" magistrali, choćby USB. Ba, jest nawet podrozdział "Projekt Arduino" mieszczący się na jednej stronie ;) Doszedł też rozdział "Transmisja sygnałów cyfrowych", którego nie widzę w moim wydaniu. Książka przeznaczona dla studentów elektroniki, ale pisana przystępnym językiem, bez nadmiaru przytłaczających wzorów matematycznych.

INNE

Aliexpress.com 
Sklep w którym polecam zakup części i modułów elektronicznych. Wprawdzie trzeba na nie czekać około miesiąca, ale za to ceny są o wiele przystępniejsze niż w kraju. Z reguły nie są to specjalnie drogie rzeczy, także gwarancją (pod kątem ewentualnych problemów) też się nie ma co przejmować. Przy okazji, polecam rozszerzenie do przeglądarki Chrome o nazwie AliExpress Radar. Plugin pokazuje m.in. takie istotnie informacje jak ocena zaufania do sprzedawcy (co też warto brać pod uwagę), jak i historię zmian cen produktu.
Elecrow PCB 
Nie korzystałem jeszcze, ale można w rozsądnej cenie wykonać płytkę według własnego projektu (minimalna ilość płytek 5)  bez zabawy z własnym tworzeniem płytek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz