PT2257 w obudowie DIP-8 |
Specyfikacja
- napięcie zasilania 3 - 9 V. Układ uruchamiałem przy napięciu 3,3V
- zakres tłumienia sygnału: 0 to -79 dB
- zmiana tłumienia z krokiem 1dB
- dwa kanały wejściowe/wyjściowe
- stosunek sygnału do szumu (S/N Ratio) > 100dB
- sterowanie po I2C, domyślny adres 0x88
Funkcje
- Wyłączenie układu (-79dB)
- Ustawianie wartości tłumienia obu kanałów od 0 do -79dB
- Niezależne ustawianie wartości tłumienia każdego z kanałów od 0 do -79dB
- Wyciszanie obu wyjść (typowo -95dB)
Schemat elektryczny
Schemat jest bardzo prosty. Na elementy dodatkowe, niezbędne do pracy US, składają się kondensatory i oczywiście sterujący mikrokontroler.
Schemat elektryczny |
Kod
Do sterowania układem PT2257 użyłem biblioteki Evc_pt2257 dostępnej na githubie. Biblioteka dostarcza API dające możliwość sterowania układem. Znajdziemy tu takie funkcje jak:
- inicjalizacja układu, uruchamiana w funkcji setup()
void evc_init(); - ustawienie głośności obu kanałów:
void evc_setVolume(uint8_t dB); - ustawienie głośności prawego kanału:
void evc_setVolumeRight(uint8_t dB); - ustawienie głośności lewego kanału:
void evc_setVolumeLeft(uint8_t dB); - wyciszenie układu:
void evc_mute(bool toggle); - wyłączenie układu:
void evc_off();
To czego brakuje mi w układzie, to brak zapamiętywania ostatnio wybranej wartości tłumienia dla obu kanałów. To oznacza, że w funkcji setup() poza inicjalizacją, trzeba także ustawić domyślną wartość tłumienia. Znacznie wygodniej jednak jest zapisać poprzednio ustawioną wartość (dla obu kanałów lub dwie odrębne wartości każdego z kanałów) w pamięci EEPROM i ją ustawiać (przywracać).
Źródła:
1) Specyfikacja PT2257
2) Biblioteka dla PT2257 w Arduino
Hej, próbuje zrobić podobny projekt na PT2257, mógłbyś mi powiedzieć jak podłączyłeś masę przewodów audio? Nie bardzo wiem czy powinna ona byc razem z Arduino, PT, iRDa itp czy jakoś oddzielnie? Mógłbyś pokazać schemat całości jakiś? ;)
OdpowiedzUsuńDzięki za zwrócenie uwagi, schemat w całości mam w planach dodać we wpisie o radiu FM TEA5767, gdzie użyłem tego kontrolera. Moduł radia FM ma dwa wyjścia audio L i R, które odpowiednio podłączyłem do wejść audio IN-L i IN-R kontrolera PT2257. Z kolei wyjścia audio OUT-L i OUT-R PT2257 podłączyłem odpowiednio do wejść INL i INR wzmacniacza mocy audio PAM8403. Wszystkie masy układów/modułów są połączone ze sobą. Nie ma tu jakiejś oddzielnej masy przewodów audio. Na wyjściu PAM8403 (gdybyś używał) są wyjścia głośników oznaczone minusem: -OUT_L i -OUT_R których nie należy łączyć z masą układu.
Usuń