Zmontowana i uruchomiona choinka |
wtorek, 19 grudnia 2017
Choinka LED - układ do samodzielnego montażu
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, postanowiłem czymś tematycznym upiększyć biurko ;) Dla elektronika amatora, takiego jak ja, z pewnością może to być choinka zbudowana na bazie zielonego laminatu z błyskającymi (ale nie oślepiającymi) diodami LED. W dodatku do samodzielnego montażu. Takie właśnie cudo znalazłem na AliExpress.
piątek, 15 grudnia 2017
BMP180 Czujnik ciśnienia i temperatury
BMP180 to przystępny cenowo (od 0,68€) czujnik ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury. produkcji Bosch'a Dokładność pomiaru temperatury nie jest imponująca (±2.0°C), więc raczej ta funkcja może posłużyć do pilnowania roboczego zakresu temperatur czujnika ciśnienia. Używana jest też do kompensowania wpływu temperatury na ciśnienie (1). Dodatkowo w dokumentacji (3) można znaleźć wzór na wyznaczenie aktualnej wysokości czujnika na podstawie zmierzonej wartości ciśnienia. Czujnik można wykorzystać np. do budowy własnej stacji pogodowej i monitoringu zmian ciśnienia. Idąc dalej, obserwując zmiany temperatury i ciśnienia, można prognozować najbliższe zmiany pogody.
Wygląd modułu |
piątek, 1 grudnia 2017
SDS011 Czujnik zanieczyszczeń powietrza
Czujnik SDS011 umożliwia pomiar zawartości pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 w powietrzu. Wybrałem z go racji na przyzwoity stosunek dokładności do ceny. Dokładność jest wprawdzie gorsza dla małych wartości zanieczyszczeń, ale rekompensuje to jego cena. Za swój czujnik zapłaciłem 64zł na AliExpress (w kraju jest ok. 3 razy droższy!!!). Czujnik może znaleźć zastosowanie w miernikach zanieczyszczeń, jak i w układach sterowania w oczyszczaczach powietrza.
SDS011 w zestawie z konwerterem i kabelkiem |
niedziela, 26 listopada 2017
Identyfikacja Arduino Pro Mini - określenie napięcia zasilania i częstotliwości pracy
Temat wydaje się nieco dziwny, bo w końcu nie kupujemy kota w worku tylko konkretny układ z informacją o jego parametrach, w szczególności tak istotnych, jak napięcie zasilania i częstotliwość pracy. Problem zaczyna się, gdy opis zaginie (na przykład link do aukcji allegro, czy email ze szczegółami zamówienia), a na płytce nie ma info o tych dwóch parametrach. To właśnie mi się przydarzyło. Zatem co robić, jak żyć?
Arduino Pro Mini bez zaznaczonych parametrów |
sobota, 21 października 2017
DHT11 Czujnik wilgotności i temperatury
DHT11 jest jednym z najtańszych (już od 0,65€ na AliExpress) cyfrowych czujników temperatury i wilgotności. Komunikacja z czujnikiem odbywa się po szeregowym interfejsie single-wire. Przy użyciu jednej z dostępnych bibliotek (DHT-sensor-library) do obsługi czujnika, odczyt wartości obu wielkości staje się banalnie prosty. Czujnik można kupić sam lub w postaci modułu z dodanym rezystorem podciągającym, kondensatorem i czasami LED sygnalizującym zasilanie.
Czujniki DHT11 |
piątek, 13 października 2017
Moduł sterownika PWM PCA9685
Opisywany moduł zawiera 16 kanałowy 12 bitowy sterownik PWM oparty na układzie PCA9685 sterowany po magistrali I2C. Może przydać się kiedy zabraknie pinów w Arduino, a tych w przypadku UNO od PWM jest sześć. Zajmując tylko dwa piny (do sterowania magistralą I2C) dostajemy kolejne 16. Moduł z definicji przeznaczony jest do sterowania diodami LED, ale może posłużyć też do sterowania silnikami (poprzez mostek H), czy serwami.
Sterownik PWM PCA9685 |
czwartek, 7 września 2017
Serwomechanizm TowerPro SG90
TowerPro SG90 to jeden z najtańszych i najpopularniejszych serwomechanizmów. Znajduje zastosowanie głównie w modelarstwie, ale może również z powodzeniem obracać nim niewielką kamerą, czy jakimś czujnikiem. Mi posłużył do obracania ultradźwiękowego miernika odległości HC-SR04. Zakupiony na Aliexpress zestaw zawierał komplet trzech orczyków i trzech wkrętów. Jego ceny zaczynają się od 1,3 euro.
Serwo i dodatki |
piątek, 1 września 2017
Ultradźwiękowy czujnik odległości HC-SR04
Moduł HC-SR04 to ultradźwiękowy czujnik odległości pracujący w zakresie od kilku centymetrów do kilku metrów. Może znaleźć zastosowanie na przykład w inteligentnym samochodzie omijającym przeszkody, który nawiasem mówiąc powoli składam i uruchamiam. Jest to też chyba najtańszy z modułów do pomiaru odległości jakie znam. Na plus trzeba mu też zaliczyć bardzo prostą obsługę w kodzie w Arduino.
Moduł HC-SR04 |
czwartek, 17 sierpnia 2017
L298N - moduł sterownika silników DC i krokowych
Moduł sterownika L298N umożliwia niezależne sterowanie dwoma silnikami prądu stałego lub jednym silnikiem krokowym. Układ scalony L298N jest podwójnym mostkiem H. Mostek stąd, że łączy bieguny silnika z zasilaniem (naprzemiennie - co wpływa na kierunek obrotów), a "H" bo typowy układ elektryczny obrazujący działanie mostka przyjmuje kształt tej litery.
Moduł sterownika |
wtorek, 13 czerwca 2017
Moduł bluetooth HC-05 - konfiguracja i uruchomienie w Arduino
Tym razem wziąłem na warsztat popularny moduł HC-05 służący do komunikacji po bluetooth-ie. Zapewne na powody tej popularności ma duży wpływ niska cena, do której można dodać łatwość obsługi i bezproblemowe działanie. To się ceni, zwłaszcza, że moje doświadczenia z tą technologią były dotychczas różne i niekoniecznie satysfakcjonujące.
HC-05 - góra | HC-05 - dół |
piątek, 17 marca 2017
Moduł radia FM TEA5767 & Arduino
Popularny i tani moduł radia FM TEA5767 jest pierwszym modułem jaki wziąłem na tapetę. Prawie pierwszym, bo był jeszcze epizod ze znacznie mnie popularnym QN8025. Niestety poległ, zanim zdążyłem go uruchomić, najprawdopodobniej z racji na komunikację po szynie danych I2C z napięciem 5V. Potem jeszcze nabyłem układ RDA5807M, który chyba jest najwartościowszy z tej trójki, bo posiada wbudowane takie fjuczery jak RDS czy cyfrowa regulacja głośności za porównywalną cenę TEA5767 a jest tańszy od niezbyt popularnego QN8025.
Wygląd modułu z obu stron |
Subskrybuj:
Posty (Atom)